Świątynia Tianning


Świątynia Tianning
O tej świątyni nie ma ani słowa w przewodniku Lonely Planet, ale przyciąga nas do niej potężna pagoda. Z samego tego powodu jest chyba warta uwagi, bo ta kamienna wieża jest wielkości komina od cegielni. Wygląda to wszystko jakoś indyjsko, a wierzący obchodzą tę pagodę dookoła. Do metra wracamy przez brzydkie bloki zachodniego Pekinu.

Nowe ciekawostki

  • Ryż: W restauracjach, do których już nie chodzimy z braku pieniędzy, ryż jest podawany za darmo. Ryż jest podstawowym posiłkiem i można go jeść do oporu, ale jest też uważany za jedzenie biednych, więc podaje się go po zjedzeniu głównego dania. Pieniądze wręcza się obiema rękoma.
  • Rewolucja: Pekiński ruch uliczny działa prawem dżungli. Kierowcy specjalnie nie zwracają uwagi na światło, a piesi przechodzą przez jezdnię gdy zbierze się ich wartość krytyczna. Jednak i wtedy bardziej zdeterminowani kierowcy i taksówkarze próbują między nimi przejechać. Natomiast skuterów, motowózków i jednoosobowych samochodów bez rejestracji nie obowiązują żadne zasady. My generalnie trzymamy się większej grupy.
  • Propaganda: Ostatnio zauważamy na ulicach i w metrze wielkie, czerwone napisy. Tłumacz sobie z nimi sobie nie bardzo radzi, ale na tyle, że możemy się domyślić, że chodzi o komunistyczną propagandę sukcesu.
  • Ekologia: Wbrew złej prasy, Chińczycy próbują walczyć z zanieczyszczeniem. Jeśli chodzi o powietrze, to przenoszą fabryki poza miasta i ograniczają ruch samochodowy. Wszystkie śmieci muszą też być segregowane, a częścią krajobrazu są skupy makulatury i złomu ze staromodnymi, żeliwnymi wagami.
  • Chiny w budowie: Pekin naprawdę zmienia się w oczach. Na naszej ulicy otworzono właśnie nowy park, w którym ludzie tańczyli coś w stylu chińskiej makareny. Ostatnio jak wracaliśmy do domu, przed zakładem też tańczyli fryzjerzy. W ogóle fryzjerstwo to tutaj jakaś ważna tutaj branża, bo zakłady tu wyglądają lepiej, drożej i kręci się w nich dużo więcej ludzi, niż u nas.

Leave a comment


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.